Planszówkowe zapowiedzi z Portalconu

PRZECZYTASZ W 5 MIN

Podczas tegorocznej, 9. już edycji Portalconu, czyli zlotu fanów gier planszowych i Portalu, nie mogło zabraknąć zapowiedzi nowych tytułów, jakie wkrótce ukażą się pod szyldem tego gliwickiego wydawnictwa. Wśród ogłoszonych premier znalazło się kilka na prawdę wyjątkowych planszówek i karcianek!

Wiele z zapowiedzianych gier, jak nie trudno się domyślić, nie ma ściśle określonych dat swoich premier. Nie mniej jednak, już samo ogłoszenie wydania przez Portal niektórych tytułów to prawdziwa rewelacja, żeby nie powiedzieć sensacja, dla miłośników dobrych gier planszowych w Polsce. Jednak po kolei…

Już na pierwszy kwartał zapowiedziano nowość z kompaktowej serii od „2 Pionków”, w której niedawno ukazał się „Bohater do wynajęcia”. Polski tytuł nowej minigry to „Stoi na stacji lokomotywa”. Na tym jednak nie koniec współpracy Ielllo i Portalu. Pod szyldem „2 Pionki” ukażą się „Wesołe krówki” (polska edycja gry „Happy Pigs”), a także nowa „bajkogra” – „Pasikonik i mrówki” („The Grasshopper & the Ant”). Innym bardzo ciekawym tytułem wydawnictwa Iello, jaki Portal ma wydać w tym roku, jest „Kanagawa”. Za opracowaniem tej pięknie zilustrowanej gry stoi duet Bruno Cathala i Charles Chevallier – ten sam, który stworzył grę „Abbys”. „Kanagawa” również ma ukazać się z logotypem „2 Pionków”. Portal potwierdził też wydanie kontynuacji gry „Zapraszamy do podziemi”, czyli „Welcome back to the dungeon”.

Kolejną grą zapowiedzianą na pierwszy kwartał 2017 r. jest kompaktowa karcianka „Dead Drop”, wydana przez Crash Games. Zagraniczna edycja gry była dostępna dla gości konwentu już na 7. edycji Portalconu. „Dead Drop” może być ciekawym „konkurentem” dla „Listu miłosnego”, bowiem ta gra  to talia zaledwie 13 kart!

Na drugi kwartał 2017 r. mamy kolejną zapowiedź gry wydanej ostatnio przez Iello (wcześniej przez Schmidt Spiele). Mamy tu na myśli przygodówkę „Diamant” (dla 3-8 osób), której autorami są Bruno Faidutti i Alan R. Moon. Pierwsza edycja tej wielokrotnie nagradzanej planszówki pojawiła się na rynku już w 2005 r. Wkrótce gra będzie dostępna również po polsku.

Pod szyldem Polrtalu, w drugim kwartale 2017 r. ma pojawić się gra „Inis” Christiana Martineza, która na świecie zadebiutowała w ubiegłym roku i zdobyła uznanie wielu graczy. „Inis” osadzona jest w celtyckich klimatach, a jej charakterystycznymi elementami są figurki oraz świetnie wykonana plansza, składająca się z kilku nietypowych kafli, troszkę przypominających puzzle.

Portal ma być też polskim wydawcą gry „Guns & Steel”, której autorem jest Jesse Li. Jest to kompaktowa karcianka o rozwoju cywilizacji, oparta na mechanice „deck buildingu”. Gra była prezentowana już m.in. na targach Spiel 2015 w niemieckim Essen.

Jedną z ciekawszych zapowiedzi, oprócz wspomnianej już gry „Inis”, była dla nas wzmianka o wydaniu karcianki „Bloodborne”, czyli planszowej adaptacji gry komputerowej pod tym samym tytułem. Zagraniczna edycja „Bloodborne” ukazała się nakładem wydawnictwa CMON (CoolMiniOrNot), a jej autorem jest Eric M. Lang. Z niecierpliwością czekamy na polską edycję, która ma pojawić się jeszcze w drugim kwartale tego roku!

O współpracy Portalu i CMON wiadomo nie od dziś. Jednym z kolejnych owoców tej kooperacji ma być wydanie gry „The Godfather: Corleone’s Empire”, czyli planszówkowego „Ojca chrzestnego”, którego autorem jest, podobnie jak w wypadku „Bloodborne”, Eric M. Lang. Współpraca wydawnictw zaowocuje też polską edycją gry „Zombicide: Black Plague”. Jako przybliżoną datę premiery polskich „zombiaków” zaanonsowano trzeci kwartał 2017 r.

Na gliwickim konwencie oficjalnie zapowiedziano wydanie gry „Alien Artifacts”. Jednym z jej twórców jest Marcin Ropka z Portalu. Premiera przewidziana jest  na trzeci kwartał tego roku.

Kolejnym nowym tytułem Portalu, który pojawi się w trzecim kwartale 2017 r., ma być gra kooperacyjna „Rising 5: Runes of Asteros”. Zagraniczna edycja tej planszówki została wydana dzięki akcji na Kickstarterze. Jako ciekawostkę wspomnimy tylko, że wykorzystuje ona aplikacje mobilną, a jednym autorów „Rising 5” jest Gun-Hee Kim, twórca Portalowych „Spiskowców”.

Podczas konwentu nie mogło też zabraknąć wzmianki o „Robinsonie w kosmosie”, czyli grze „Pierwsi Marsjanie”, która ma pojawić się w sklepach w drugim kwartale tego roku. Tu jednak wiele informacji, z racji przedsprzedaży gry, zostało ujawnionych jeszcze przed gliwicką imprezą.

Na Portalconie przedstawiono też kilka nowych dodatków do gier wydanych dotychczas przez Portal. Oprócz zapowiadanych już wcześniej dodatków do „Tajemniczego domostwa”, czy gry „The Resistance” wydawnictwo zapowiedziało również dodatki do „51 Stanu” i „Cry Havoc”. „Aftermath”, bo tak brzmi nazwa dodatku do „Cry Havoc” ma zawierać m.in. 20 nowych kart Zdolności, 12 nowych płytek Budowli oraz 8 kart Punktacji. Jego wydanie planowane jest na drugi kwartał 2017 r.

Portal zadbał też o mobilnych miłośników planszówek. Jak się okazuje, przejmuje prawa do aplikacji „Neuroshima Hex”, w której mają pojawić się nowe armie i tryb dla wielu graczy. Ma się tez pojawić mobilna wersja dwuosobowej karcianki „Poprzez wieki”.

 

 

 

Udostępnij na:

Jeśli warcaby można uznać za pełnoprawną grę planszową, to właśnie one były pierwszą „grą bez prądu”, którą poznałem, polubiłem i do dziś nie odmówię partyjki. W dzieciństwie zagrywałem się także w planszówki i karcianki, które były dodawane do „Kaczora Donalda”. Do dziś mam klika w swojej kolekcji. Jako statystyczny polak uwielbiam rosół, schabowe i gry z mechaniką deckbuildingu. Zawodowo copyrighter, ale w zupełnie innej branży, a prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Bez końca mogę oglądać sport w TV, a szczególnie piłkę nożną, siatkówkę, MMA i snookera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.