„Kakao” z diamentami

PRZECZYTASZ W 4 MIN

Cacao Diamante 1Wydawnictwo AbacusSpiele wyda kolejne, drugie już duże rozszerzenie do gry „Kakao” Phila Walkera Hardinga. Nowy dodatek nosi nazwę „Diamante” i przeznaczony jest dla 2 do 4 graczy.

Rozszerzenie wprowadza, podobnie jak „Czekolada”, cztery dodatkowe moduły do gry podstawowej. Są to: „Kopalnia klejnotów”, „Drzewo życia”, „Przychylność imperatora” i nowe kafle pracowników.

W nowym dodatku znajdziemy: 5 kafli dżungli – „Kopalnia diamentów”, 7 kafelków maski (o wartościach 8, 9, 10 i 12) i 1 wózek (do złożenia przed grą). Są także 32 diamenty (po 8 w 4 kolorach  – czerwonym, zielonym, niebieskim i białym), 3 kafle dżungli – „drzewo życia”, 1 meepel „imperatora”.

Poszczególne dodatki mogą być wprowadzane do gry podstawowej pojedynczo, wedle uznania graczy. Są one w pełni kompatybilne z tym, co mogliśmy znaleźć w „Czekoladzie”. Wraz z grą podstawową można nawet wykorzystać wszystkie dodatki z „Czekolady” i nowego rozszerzenia (tryb „Big Game”). Jest to jednak możliwe tylko w trybie dla 3 lub 4 doświadczonych graczy. W grze 4-osobowej należy użyć wszystkich 60 kafli pracowników (po 15 na gracza) i wszystkich 45 kafli dżungli. W grze 3-osobowej należy wykorzystać 45 płytek pracowników (po 15 na gracza),. Trzeba jednak usunąć kilka płytek dżungli (2 pojedyncze plantacje, 2 kopalnie złota o wartości 1, 1 rynek z ceną sprzedaży 2, 1 rynek z ceną sprzedaży 3 i jeden kafel wody).

Cacao Diamante 2W rozszerzeniu „Kopalnia klejnotów” kafle z kopalnią diamentów zastępują kafle ze świątyniami, a wózek wypełnia się plastikowymi diamentami. Wykorzystuje się też 7 kafelków maski. W grze 2-osobowej wymienia się 4 kopalnie złota za 4 świątynie i nie wykorzystuje się najwyżej punktowanego kafla maski (o wartości 12). Nie korzysta się też ze wszystkich klejnotów (usuwa się po 2 każdego koloru).
Jeśli tylko kafel z kopalnią diamentów zostanie odkryty i pojawi się wśród kafli do dobierania, aktywny gracz bierze wózek kopalniany. Następnie wyrzuca z niego 6 losowych klejnotów, które umieszcza na dobranej płytce kopalni. Wylosowane diamenty zostają na takim kafelku dżungli i zdejmowane są dopiero w momencie, kiedy gracz dołoży do niego kafel z pracownikami (za każdego pracownika 1 diament). 4 zebrane diamenty w różnych kolorach można wymienić na kafel maski o najniższej dostępnej wartości punktowej. Punkty z tych kafli dodawane są na koniec gry do posiadanego złota. Pozostałe w puli gracza, niewymienione diamenty są warte 1 złoto.

Cacao Diamante 3W rozszerzeniu „Drzewo życia” przygotowanie do gry jest nieco bardziej skomplikowane, zależnie od liczby graczy. Standardowo 3 kafle dżungli „drzewo życia” zastępują 3 kafle kopalni złota. Jeśli gramy z dodatkiem „Czekolada” nie usuwamy żadnych kafli dżungli, a jedynie nowe kafle są wtasowywane do pozostałych.
W grze 4-osobowej każdy z graczy usuwa jeden kafel pracowników o wartości 1-1-1-1. W grze 2-osobowej kaflami „drzewa życia” zastępujemy tylko 1 kopalnię złota o wartości 2 i 1 kopalnie złota o wartości 1. Dodatkowo każdy gracz otrzymuje kafel pracowników o wartości 0-0-0-4, który przed rozgrywką wtasowuje do swoich pozostałych kafli pracowników z gry podstawowej.
Kafel dżungli „drzewo życia” pozwala uzyskać, za każdego pracownika, 1 lub 3 sztuki złota z puli ogólnej, w zależności od tego czy z pozostałymi krawędziami tego kafla dżungli stykają się inni pracownicy, czy też nie.

Rozszerzenie „Przychylność imperatora” wykorzystuje drewnianego meepla symbolizującego właśnie imperatora, który wystawiany jest na rynku z ceną sprzedaży 2 sztuk złota. Jeśli w rozgrywce wykorzystujemy opcję „System irygacyjny” z dodatku „Czekolada”, wówczas znacznik imperatora umieszczamy od razu na startowym kafelku „wody”. Za każdym razem kiedy gracz umieści jeden ze swoich kafli pracowników w rzędzie lub kolumnie, w którym stoi znacznik imperatora, przenosi go na kafelek, który właśnie umieścił. Oprócz tego otrzymuje 1 złoto. Jeśli znacznik imperatora stoi na kaflu pracownika w momencie rozpoczęcia jego ruchu, wówczas również otrzymuje on 1 złoto.

Cacao Diamante 4W nowym dodatku mamy też nowe kafle pracowników. Dla każdego z graczy dodano po 4 nowe kafle z nieco innym rozmieszczeniem pracowników. Jeden kafel z 2 pracownikami po jednej stronie i 2 po sąsiedniej. Jeden z 2 pracownikami po jednej stronie i 2 po przeciwnej. Jeden z 3 pracownikami po jednej stronie i 1 po przeciwnej i jeden kafel z 4 pracownikami z jednej strony. Przed rozpoczęciem rozgrywki gracze mogą uzgodnić między sobą, jakie kafle z nowego dodatku będą brały udział w grze. Ważne jest jednak, aby kafli pracowników biorących udział w grze było zawsze więcej niż kafli dżungli. W grze 2-osobowej od 1 od 8 kafli więcej, w grze 3-osobowej od 2 od 12 kafli więcej, a w grze 4-osobowej od 3 do 16 kafli więcej. Większa liczba kafli pracowników to większa szansa na możliwość nadbudowy dołożonych wcześniej kafli pracowników.

Tłumaczenia poszczególnych dodatków czy kafelków prosimy oczywiście nie brać dosłownie. Dokonaliśmy go jedynie na potrzeby opisu nowego rozszerzenia. Premiera dodatku będzie miała miejsce już na targach Spiel 2017 w Essen, które odbędą się w tym roku w dniach od 26 do 29 października. Za polskie wydanie „Kakao” i polskojęzyczne wydania dotychczasowych dodatków („Wulkany” i „Czekolada”) odpowiedzialne jest wydawnictwo G3. Mamy na dzieję, że doczekamy się również polskiego wydania „Diamentów”.

źródło: www.abacusspiele.de

 

Udostępnij na:

Jeśli warcaby można uznać za pełnoprawną grę planszową, to właśnie one były pierwszą „grą bez prądu”, którą poznałem, polubiłem i do dziś nie odmówię partyjki. W dzieciństwie zagrywałem się także w planszówki i karcianki, które były dodawane do „Kaczora Donalda”. Do dziś mam klika w swojej kolekcji. Jako statystyczny polak uwielbiam rosół, schabowe i gry z mechaniką deckbuildingu. Zawodowo copyrighter, ale w zupełnie innej branży, a prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Bez końca mogę oglądać sport w TV, a szczególnie piłkę nożną, siatkówkę, MMA i snookera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.