Hero Realms – bohaterowie i bossowie (recenzja)

PRZECZYTASZ W 17 MIN

Mieliśmy dotąd okazję poznać i recenzować podstawowe wersje zarówno Star Realms, jak i Hero Realms. Teraz przyszedł czas na wcielenie się w rolę epickich bohaterów lub potężnych bossów. A to wszystko dzięki siedmiu nowym rozszerzeniom, czyli dodatkowym pakietom kart do Hero Realms, jakie ukazały się w polskiej wersji językowej dzięki wydawnictwu IUVI Games.

  • Dodatki z bohaterami są 15-kartowe, a dodatki z bossami 30-kartowe.
  • Dzięki nowym rozszerzeniom gracze dysponują innymi kartami już na starcie, a ich postacie mają dodatkowe umiejętności. 
  • Wprowadzenie dodatków do gry zwiększa klimat rozgrywki, którego – mimo świetnych ilustracji – w grze podstawowej trochę jednak brakowało.

IUVI Games przejęło linię wydawniczą Hero Realms po tym, jak Games Factory, nazwijmy to, „wycofało się” z rynku planszówkowego. Nakładem krakowskiego wydawnictwa ukazało się 5 pakietów bohaterów oraz 2 pakiety bossów. Wśród bohaterów mamy więc czarodzieja, kapłana, tropiciela, złodzieja i wojownika. Prawdziwa karciana rewolucja zaczyna się dopiero wtedy, kiedy gramy Liszem lub Smokiem.

Hero Realms bohaterowie 1
Karty z wizerunkami bohaterów są dwustronne. Po jednej stronie mamy żeńską, a po drugiej męską postać.

Zestawy bohaterów do Hero Realms

W pudełku z bohaterem mamy 15 kart

  • 10 kart, którymi zastępujemy startową talię z podstawowej wersji gry;
  • 1 karta, która przedstawia wizerunek naszego bohatera – po jednej stronie w wersji żeńskiej, a po drugiej w wersji męskiej. Określa też początkową wartość punktów życia bohatera, bo ta nie zawsze wynosi 50, jak to było w grze podstawowej;
  • 2 karty, które reprezentują specjalne zasady danej postaci. Jedna karta odnosi się do silnej, ale jednorazowej zdolności. Druga działa trochę jak Czempion. Żeby jej użyć, trzeba ją wyczerpać (i ewentualnie wykonać dodatkowe działania, najczęściej zapłać 2 monety);
  • 2 karty, które służą do liczenia punktów życia postaci. Jedna przestawia dziesiątki, druga jedności. Choć tu system liczenia jest nieco wygodniejszy niż w Star Realms, gdzie mieliśmy o wiele więcej kart do oznaczania punktów życia, to i tak najchętniej korzystamy z aplikacji mobilnej i tych dwóch kart praktycznie nie używamy.

Przejdźmy zatem do krótkiego omówienia postaci z poszczególnych dodatków.

Złodziej

Zaczyna grę z kartami, z których większość daje monety na zakup kart. Oprócz tego ma do dyspozycji noże. Im więcej zagrywa ich jednocześnie, tym więcej obrażeń zadaje. Jego zdolność specjalna pozwala co turę nieco się uleczyć i pozbawić przeciwnika karty z ręki. Raz na grę może kupić kartę ze stosu kart odrzuconych przeciwnika, co czasem może okazać się bardzo przydatne.

Hero Realms bohaterowie 2
Talia złodzieja/złodziejki.

Wojownik

Również ma na starcie sporo gotówki w talii, ale jego umiejętności opierają się głównie na zadawaniu sporej liczby obrażeń. Właśnie do tego służą mu miecz i topór. Ten ostatni, w wypadku dużej liczby obrażeń, pozwala jeszcze dobrać kartę, a tym samym jeszcze bardziej napędzić karciane kombo. Wojownik w talii startowej ma też jednego strażnika.

Hero Realms bohaterowie 3
Talia wojownika/wojowniczki.

Umiejętności specjalne wojownika są jednak przeciętne. Co turę jest to tylko zadanie 2 obrażeń, w dodatku za 2 monety, a raz na całą grę 8 obrażeń, co zwłaszcza na późniejszym etapie wcale nie jest aż tak znaczącą liczbą. Nie mniej jednak może przydać się do wyeliminowania chociażby silnego strażnika.

Tropiciel

Jego talia startową ma kartę, która umożliwia kupowanie Czempionów o 1 monetę taniej. Oprócz tego ma łuk i dwie strzały. Jeśli łuk pojawia się w turze razem ze strzałami, to wówczas tropiciel może dobierać kolejne karty ze swojej talii za każdą strzałę zagraną w turze. To może mocno ułatwić tworzenie kombosów, zwłaszcza kiedy zakupimy już nieco nowych kart odpowiednich frakcji.

Hero Realms bohaterowie 4
Talia tropiciela/tropicielki.

Na dobranie karty pozwala też jednorazową zdolność tropiciela. Oprócz tego dzięki niej możemy ogłuszyć dowolnego czempiona. Z kolei stała cecha tropiciela pozwala za 2 monety raz na turę przejrzeć trzy wierzchnie karty z jego talii i nawet do dwóch z nich odłożyć na stos kart odrzuconych. Dzięki temu możemy pozbyć się tych najmniej atrakcyjnych w danym momencie kart, a na wierzchu talii dobierania zostawić te najkorzystniejsze.

Czarodziej

Karty startowe czarodzieja ułatwią i zachęcają z kolei do zakupu kart będących Akcjami. Jedna z kart pozwala je kupować o 1 monetę taniej, a inna karta, jeśli zagramy w turze przynajmniej dwie akcje, umożliwia dobranie nowej karty ze stosu czarodzieja. Jak przystało na tego bohatera, zaczyna on z kotem w talii startowej. Kot w razie potrzeby generuje 1 obrażenie lub 1 monetę, lub leczy 1 ranę.

Talia czarodzieja/czarodziejki

Dość przydatne są umiejętności specjalne czarodzieja. Co turę za utratę 1 punktu życia i wydanie 2 monet czarodziej może dobrać kartę ze swojej talii i dzięki temu wzmocnić swoją rękę. Raz na grę może też użyć kuli ognia, która zadaje 4 obrażenia przeciwnikowi i jego czempionom. Całkiem niezłe koło ratunkowe w kryzysowej sytuacji.

Kapłan

Z bohaterów został nam do omówienia jeszcze tylko kapłan. Ten oprócz monet ma m.in. dwóch strażników, choć tylko o sile 1, ale zawsze. Jedna z kart pozwala kapłanowi wyleczyć się o 5 jednostek lub otrzymać 2 monety. Co więcej, jeśli kapłan ma 2 czempionów w grze to nie musi wybierać, bo otrzymuje oba te zasoby. Nawet więc ci malutcy obrońcy kapłana mogą się wtedy przydać.

Hero Realms bohaterowie 6
Talia kapłana/kapłanki.

Kapłan może też uleczać się ze swojej umiejętności specjalnej, choć kosztem 2 monet. Raz na turę może też przywrócić na stół czempiona ogłuszonego od czasu poprzedniej tury kapłana. Jeśli będzie to naprawdę mocny czempion lub pasujący pod względem frakcji (koloru), ta zdolność może okazać się wyjątkowo przydatna. Dobrymi sojusznikami kapłana w grze mogą zatem być solidni czempioni.

Zestawy bossów

Te są już bardziej złożone niż talie bohaterów, ale za to dodają kolejne opcje rozgrywki. Talia bossa to łącznie 30 kart. Ze względu na nieco bardziej rozbudowane zasady gry, te zostały opisane nie tylko na kartach, ale też na dodatkowej 2-stronicowej instrukcji. Jedna strona przedstawia uniwersalną treść, która pasuje i do Lisza, i do Smoka, a na drugiej mamy już tylko opis zasad właściwych danemu bohaterowi.

Lisz i Smok, oko w oko, karta w kartę!

Niektóre karty bossa działają inaczej kiedy ten walczy przeciwko kooperującym bohaterom, a inaczej kiedy pojedynkuje się z innym bossem.

Talia Lisza

Talia początkowa Lisza zawiera 6 kart, które zapewniają mu monety na zakup nowych kart. Liczba monet na dwóch kartach zależy od tego, ilu i jakich przeciwników ma Lisz. Podobnie jest z liczbą obrażeń, jakie może zadać dzięki jednej z kart. 

Hero Realms bohaterowie 6
Startowa talia Lisza.

Jednak najważniejszą zdolnością Lisza są Przywołania, które powodują, że na stole będą pojawiały się sługusy tego bossa. Dla rywali Lisza sługusy są niczym czempioni, którzy będą chronić swojego pana. Część z nich jest strażnikami.

Hero Realms bohaterowie 9
Przykładowe sługusy Lisza. Więc poddaj się lub do walki stań!!!

Ważną mocą Lisza jest Spaczenie, które może przeistoczyć się w Kontrolę. Moce te zadają dodatkowe obrażenia i pozwalają wykonywać dodatkowe przywołania. Spaczenie jest aktywowane dopiero wtedy, kiedy w momencie przetasowywania swojej talii Lisz będzie posiadał przynajmniej 20 kart. Kontrola wymaga natomiast posiadania 30 kart. Warto więc dość szybko uzbierać choć te 20 kart, by zwiększyć liczbę przywołań w turze.

Hero Realms bohaterowie 10
Czy to już czas na Spaczenie?

Lisz może też poświęcić 4 pkt. życia, by zapobiec odrzuceniu karty z ręki. Bohaterowie w walce z Liszem mogą natomiast wystąpić przed szereg i prowokując bossa przyjmować na siebie obrażenia, jakie może on zadać.

A co ze startową liczbą punktów życia Lisza? Te zależą ponownie od tego z kim się mierzy. Liczba i typ przeciwników określa nam liczbę filakteriów, jakie losujemy do gry na starcie. Na przykład w walce z innym bossem Lisz dysponuje trzema filakteriami. Każde z nich ma od 35 do 55 pkt. życia, a dodatkowo jakąś cechę specjalną do wykorzystania raz na turę. Kiedy jedno filakterium zostanie zniszczone jest odrzucane, a dobierane jest następne. Przy odkryciu ostatniego Lisz otrzymuje dodatkowe 30 pkt. życia do punktów z filakterium. W walce z kompletem 5 bohaterów Lisz może więc mieć łącznie nawet 255 pkt. życia. A to zapowiada długą rozgrywkę.

Hero Realms dodatki Lisz
Taki tam zbiorniczek na życie Lisza, czyli filakterium. Jedne filakteria są bardziej pojemne, inne mniej.

Talia smoka

Talia Smoka wydaje się nieco mniej skomplikowana. Trzeba jednak pamiętać o przygotowaniu startowego decku dla tego bossa, bo zależnie od tego z kim walczy, może mieć inną liczbę kart w startowej talii. 10 odpowiednich kart ma tylko przy pojedynku z jednym dowolnym bohaterem. W walce z bossem gra na starcie z 14 kartami, a w walce z kompletem bohaterów aż z 18 kartami. Spis kart jakie należy zawrzeć w talii Smoka zależnie od trybu gry znajdziemy w 2-stronicowej instrukcji.

Hero Realms dodatki Smok
Dwie karty mogą nie wystarczyć, żeby zaznaczyć punkty życia Smoka przed rozgrywką…

Co ważne, część kart ze startowej talii Smoka ma już zdolność sojuszu, a więc w połączeniu z odpowiednimi kartami frakcji może uruchamiać dodatkowe działania z takich kart. 

Liczbę kart na ręce oraz liczbę startowych punktów życia Smoka określa się na podstawie tabeli, którą znajdziemy w instrukcji. Na przykład w walce z kompletem bohaterów Smok zawsze dobiera aż 9 kart na rękę, a w swojej turze standardowo zagrywa wszystkie.

Hero Realms dodatki Smok talia
Karty startowe, z których budujemy początkową talię dla Smoka.

Talia Smoka zamiast sługusów ma skarby. Są one trzymane w osobnej, zakrytej talii (jak sługusy). Łącznie skarbów jest 9, a każdy z nich jest inny, działa inaczej.

Jeśli już jakiś skarb zostanie odkryty, przeciwnicy Smoka nie mogą go pokonać i wyeliminować z gry. Gracz może przejąć skarb odkryty przez Smoka, ale tylko jeśli najpierw zada Smokowi przynajmniej 10 obrażeń. Musi jednak wtedy jeszcze wykonać test umiejętności, czyli odrzucić karty z ręki o koszcie, równym lub wyższym wartości testu dla danego skarbu. Obrażenia nie mogą zatem pochodzić z kart, które później trzeba będzie odrzucić w ramach testu.

Hero Realms dodatki Smok Skarby
Przykładowe Skarby, których dzielnie strzeże Smok. I nie zawaha się ich użyć!

Nowy skarb w grze pojawia się tylko w wyniku działania jednej karty z talii Smoka – karty Skarbca. Ta sama karta może też pomóc smokowi odzyskać skradziony skarb. Smok może również użyć do tego Pryzmatycznego Diamentu (dającego standardowo 3 monety), ale tylko kosztem jego odrzucenia z gry na Cmentarzysko, a dodatkowo wykonania testu, a więc odłożenia z ręki odpowiedniej wartości kart na stos kart odrzuconych. Pryzmatyczny Diament pojawia się w talii Smoka jednak dopiero przy minimum 3 walczących z tym bossem. W walce z kompletem 5 bohaterów Smok dysponuje już dwoma takimi Diamentami, ale też wieloma innymi kartami, najczęściej kolejnymi kopiami tych występujących w talii startowej przy pojedynkach z mniejszą liczbą graczy. Smok przejmuje też skarby od bohatera, którego pokona.

Hero Realms dodatki Smok karta
Takie tam do paszportu…

Smoka można też prowokować, co działa podobnie jak wystąpienie przed szereg w wypadku Lisza. Zadając więc 10 obrażeń Smokowi, niejako ściągamy na siebie jego gniew.

Reguły gry w skrócie

Podstawowe zasady gry nie ulegają zmianie. Nadal na stole potrzebujemy talii kart z gry podstawowej, z której odkrywamy 5-kartowy rząd Rynku, a obok niego wykładamy stos Ognistych Klejnotów.

Hero Realms dodatki talia podstawowa
Grając z dodatkami wciąż korzystamy z talii głównej znajdującej się w grze podstawowej.

Korzystając z dodatków mamy jednak talie startowe poszczególnych bohaterów zamiast tych z podstawowej wersji gry. Bardziej zróżnicowane są też startowe punkty życia poszczególnych bohaterów czy bossów. Grając nowymi postaciami musimy też uwzględniać w swoich działaniach ich umiejętności, które przydają się w drodze do zwycięstwa.

Hero Realms dodatki czarodziej
Dobre wykorzystanie umiejętności naszych bohaterów jest bardzo ważne.

Grając natomiast w tryb bohaterowie kontra boss warto zachować też sugerowaną w instrukcji kolejność rozgrywania tur bohaterów, choć można także kombinować na swój sposób. No i oczywiście zasadę, że najpierw swoje tury rozgrywają kolejni bohaterowie (zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i tego jak siedzą przy stole), a dopiero po nich wszystkich następuje tura bossa. Jest to istotne, ponieważ czasem ważne jest to, z kim sąsiaduje dana postać. Nie gramy więc np. na zmianę w kolejności bohater, boss, kolejny bohater, boss… itd. W trybie kooperacji bohaterów podczas walki z bossem warto, aby w grze uczestniczyło więcej osób. Pokonanie gracza będącego bossem w pojedynkę czy nawet w 2 osoby to raczej karkołomne zadanie.

Klimat rozgrywki

Dodatki nieco poprawiają klimat rozgrywki w porównaniu z grą podstawową. Mamy starcia bohaterów o różnych umiejętnościach, a do tego wszystkiego możemy walczyć z potężnymi bossami. Działanie zdolności specjalnych czy też większości kart z dodatków odpowiada temu, jak działa, np. noże czy strzały, które lepiej działają wtedy, kiedy zostaną zagrane wraz z łukiem. 

Hero Realms bohaterowie karty postaci
Bohaterska piątka. Pokonuje wszystkie Lisze i Smoki. Na zlecenie, bez zlecenia zresztą też.

Trzon gry to jednak nadal stare dobre Hero Realms, a więc to nie klimat, a przyjemna mechanika jest czymś, co tutaj ostatecznie bierze górę. Mimo wszystko jednak to tematyka fantasy a nie science fiction (mam tu na myśli siostrzane Star Realms), w połączeniu ze świetnymi ilustracjami przeważyły, że z dodatkami chętniej sięgniemy po Hero Realms. Właśnie z powodu wykreowanego i świetnie zobrazowanego na kartach świata fantasy.

Losowość w Hero Realms z dodatkami

Losowość w grze może czasem dawać się we znaki, ale taki już urok tego typu karcianek. W dużej mierze nie jest to jednak zasługa dodatków, a samej mechaniki budowania talii, która tu dominuje. Choć już w taliach startowych niektórych postaci pojawia się kilka kart, które warto, aby pojawiły się w tej samej turze. Jednak im więcej kart zakupimy, tym rzadziej będą pojawiały się te, na które najbardziej czekamy, np. przywołania u Lisza czy Skarbiec u Smoka. 

Ogniste Klejnoty są jakoś mniej rozchwytywane odkąd wprowadzono umiejętności bohaterów.

Losowe jest też pojawianie się kart w rzędzie Rynku. Czasem, kiedy akurat nie jest nasza tura mogą pojawić się takie karty, które z pewnością staną się łakomym kąskiem dla przeciwników. Jeśli tylko mają oni odpowiednią liczbę monet na zakup silnej karty, ta z pewnością zniknie z rzędu kart do kupowania i nic na to nie poradzimy. Nie ważne czy będziemy grać czarodziejem czy złodziejem, który ma dość pokaźną liczbę monet już na starcie.

Warto więc rozsądnie wydawać swoje monety, a w miarę możliwości – również dzięki odpowiednim kartom – usuwać z talii te mniej przydatne karty na Cmentarzysko, zmniejszając w ten sposób liczbę kart w talii.

Skalowalność Hero Realms z dodatkami

Dodatki do Hero Realms pozwalają na rozegranie takich trybów gry, ktorych nie umożliwiała podstawka. Mam tu zwłaszcza na myśli potyczki graczy z bossem. W tym wariancie można zagrać nawet w 6 osób. Ten tryb polecamy rozgrywać raczej w więcej niż dwie osoby. Posiadając dwie talie bossów w 2-osobowym składzie wolimy jednak grać boss na bossa niż pojedynkować się z bossem „w skórze” tylko jednego bohatera.

Potyczki z udziałem bossów są jednak też dłuższe, chociażby z uwagi na punkty życia, jakie otrzymują oni na starcie gry, a jest to przynajmniej te 150 pkt. U nas wciąż Hero Realms najlepiej sprawdza się jako dwuosobówka.

Interakcja podczas rozgrywki

Hero Realms to karcianka pełna interakcji. Niezależnie od tego w ile osób gramy, będziemy tu atakować przeciwników, zmuszać ich do odrzucania kart z ręki, niejednokrotnie też starać się wyprzedzać współgraczy w zakupie kart z dostępnej puli Rynku. Z każdą turą nabieramy rozpędu dzięki coraz bogatszej talii. Dzięki tej rywalizacji nie można przynajmniej narzekać na nudę podczas rozgrywki.

Same dodatki nie wpływają jednak zbyt mocno na interakcję. No może są tutaj pewne dodatkowe smaczki, np. w walce ze Smokiem dochodzi możliwość ukradzenia mu skarbu. Smok może natomiast starać się go odzyskać. Z kolei złodziej może kupić kartę ze stosu kart odrzuconych przeciwnika, ale tylko raz na grę. Nie są to zatem jakieś przeważające elementy, które solidnie zwiększyłyby interakcję, ale jednak dodatkowe możliwości oddziaływania na przeciwników w niektórych taliach startowych się pojawiają.

Regrywalność

We wspólnej recenzji podstawowych gier Star Realms i Hero Realms pisałem już o dużej regrywalności tych karcianek. Dzięki dodatkom z bohaterami i bossami ta regrywalność w Hero Realms jest jeszcze większa. Możemy toczyć walkę z rozmaitymi bohaterami (o różnych taliach startowych i zdolnościach), samemu też zmieniać bohatera do kolejnej rozgrywki, a tym samym zaczynać z różnymi taliami startowymi i umiejętnościami. Możemy też walczyć z bossem lub wziąć udział w pojedynku bossów. Mając dwa egzemplarze tego samego dodatku nic też nie stoi na przeszkodzie, aby dwóch takich samych bohaterów brało udział w rozgrywce, a w wypadku bossów pojedynkowało się ze sobą. Na nudę z dodatkami narzekać nie można.

Hero Reams bohaterowie wojownik
Wojownik w pełnej krasie.

Cena gry

Pojedyncza talia bohatera to koszt od 12 do 15 zł, natomiast za talie bossów przyjdzie nam zapłacić ok. 22 do nawet 30 zł. Owszem, talie bossów zawierają dwukrotnie więcej kart niż talie bohaterów, ale z drugiej strony zakup dwóch bossów może wynieść więcej niż koszt zakupu całej gry podstawowej. Co więcej, mając Lisza czy Smoka i chcąc grać wariant, w którym bohaterowie walczą przeciwko bossowi, będziemy musieli nabyć najlepiej komplet, czyli 5 talii bohaterów. Walcząc boss kontra jeden bohater raczej nie odniesiemy sukcesu grając bohaterem. Tutaj potrzeba dużej i zgranej ekipy. Dla wypróbowania nowych wrażeń z rozgrywki samymi bohaterami można jednak na start pokusić się o zakup nawet dwóch wybranych postaci i spróbować karcianego pojedynku.

Niezależnie od tego, na ile dodatków się zdecydujemy, pudełko gry podstawowej pomieści wszystkie dotychczas wydane po polsku. Nie trzeba więc zaopatrywać się w osobne pudełko, jak to miało miejsce w naszym wypadku przy zakupie rozszerzeń do gry Star Realms.

Podsumowanie recenzji dodatków do Hero Realms

Hero Realms i Star Realms, to karcianki, o których można powiedzieć, że są „easy to learn, hard to master”. Nie jest trudno nauczyć zasad nowych graczy, ale jednak, by wygrać trzeba mieć jako takie pojęcie, co znajdziemy czy w naszych taliach startowych (grając w Hero Realms z dodatkami), czy w ogóle w talii i rzędzie kart do kupowania, czyli na Rynku. Warto wiedzieć co z czym dobrze działa, jakie frakcje (kolory) za co odpowiadają, które karty szczególnie warto kupić jak tylko pojawią się w puli itp. itd.

Hero Realms dodatki bohaterowie rozgrywka
Talia startowa bohatera odgrywa istotną rolę na wczesnym etapie rozgrywki.

Grając z dodatkami trzeba nie tylko wiedzieć czym dysponujemy, ale też nauczyć się to wykorzystywać. Umiejętne dysponowanie poszczególnymi zdolnościami i kartami danej postaci ma znaczenie zwłaszcza na wczesnym etapie gry. Przez kilka pierwszych tur to właśnie startowe talie i umiejętności poszczególnych bohaterów czy bossów będą miały największe znaczenie.

Hero Realm bohaterowie umiejętności 1
Umiejętności poszczególnych bohaterów. Z tych można korzystać co turę. Pod warunkiem, że nas na nie stać.

Dzięki dodatkowym cechom każdej postaci możemy wpływać na sytuację na stole. Grając bohaterami, zamiast wydawać 2 monety na zakup średnio przydatnej karty, która będzie tylko zapchajdziurą w naszej talii, możemy skorzystać co turę z umiejętności specjalnej naszego bohatera. W sytuacji awaryjnej przyda się natomiast zdolność jednorazowa.

Hero Realms umiejętności bohaterów 2
Te umiejętności potrafią wyciągnąć bohatera z opresji, ale można z nich skorzystać raz na turę.

Z dodatkami gry Hero Realms i Star Realms, mimo podobnego trzonu zasad, sporo się od siebie różnią. Wprowadzając rozszerzenia możemy sobie urozmaicać rozgrywkę i wybierać rozmaite tryby rozgrywki. Z dodatkami spokojnie obie karcianki mogą piastować w naszych planszówkowych zbiorach zaszczytne miejsce. Bez rozszerzeń pewnie jednej z nich w końcu pozbyłbym się z kolekcji.

W każdej dodatkowej talii ponownie znajdziemy dwie karty służące do zaznaczania punktów życia postaci. Dla nas wciąż najlepszym rozwiązaniem pozostaje jednak aplikacja mobilna. Korzystamy z Epic ScoreKeeper (w grze podstawowej i tej z bohaterami). W tej aplikacji nie możemy jednak zaznaczyć punktów powyżej 100, więc do potyczek z udziałem Smoka korzystamy ze sprawdzonej już w Star Realms aplikacji SR Score. Obie aplikacje są darmowe.

Hero Realms bohaterowie złodziej.
Złodziej, wersja męska, gotowy do wykonania zadania.

Warto też wspomnieć o scenie turniejowej Hero Realms, która od przejęcia linii wydawniczej przez IUVI Games ruszyła z kopyta. Informacje o turniejach, a także wiele innych ciekawostek ze świata Hero Realms można znaleźć m.in. na facebookowym profilu gry, a także na fanpage’u IUVI Games.

7 talii dodatkowych to nie jedyne rozszerzenia, jakich dotąd doczekało się Hero Realms. Pozostaje więc już tylko czekać na pozostałe dodatki w polskiej wersji językowej. Póki co, w „polskim” wydaniu wciąż jeszcze nie ma możliwości gry jednoosobowej (co już jest dostępne w rodzimej wersji Star Realms). 

Kolejne rozszerzenia do Hero Realms to jednak nie tylko granie solo, choć jednak tego akurat tutaj wciąż mi brakuje. Jak tylko nowe rozszerzenia pojawią się po polsku, a wierzę, że tak będzie, z pewnością uzupełnią naszą kolekcję. Wtedy pozostanie już chyba tylko dać maksa w naszej recenzenckiej ocenie, która już na tę chwilę i tak jest bardzo wysoka, bo gra z 7 nowymi dodatkami zyskała na ocenie w porównaniu z grą podstawową.

Zalety i wady recenzowanych dodatków do gry Hero Realms:

(+) świetne od strony graficznej, podobnie zresztą jak gra podstawowa
(+) spójne pod względem jakości wykonania także z grą podstawową w wydaniu Games Factory
(+) wprowadzają różne strategie, zależne od dodatków wykorzystywanych przez graczy
(+) dają zróżnicowanie rozgrywki już na starcie (różne talie startowe i umiejętności postaci)
(+) zapewniają jeszcze większą regrywalność, jeszcze więcej kombinowania
(+) szybka rozgrywka (w grze bohaterami)
(+) poprawiają klimat rozgrywki
(+/-) interakcja przede wszystkim – w końcu to karciana potyczka
(+/-) można zagrać nawet w 6 osób jednocześnie, choć czas gry będzie znacznie dłuższy
(-) wariant boss kontra bohaterowie raczej tylko dla większej liczby graczy, ale wtedy z kolei gra dłuży się
(-) cena dodatków, zwłaszcza talii bossów

Nasza ocena gry: 4.5

Za przekazanie dodatków do recenzji bardzo dziękujemy wydawnictwu IUVI Games:

IUVI Games LOGO

Udostępnij na:

Jeśli warcaby można uznać za pełnoprawną grę planszową, to właśnie one były pierwszą „grą bez prądu”, którą poznałem, polubiłem i do dziś nie odmówię partyjki. W dzieciństwie zagrywałem się także w planszówki i karcianki, które były dodawane do „Kaczora Donalda”. Do dziś mam klika w swojej kolekcji. Jako statystyczny polak uwielbiam rosół, schabowe i gry z mechaniką deckbuildingu. Zawodowo copyrighter, ale w zupełnie innej branży, a prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Bez końca mogę oglądać sport w TV, a szczególnie piłkę nożną, siatkówkę, MMA i snookera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.