Znamy zwycięzców Złotego Asa, czyli nagrody As d’Or – Jeu de l’Année 2023

PRZECZYTASZ W 3 MIN

Kapituła „Złotego Asa – Gry Roku 2023” ogłosiła zwycięzców tego prestiżowego plebiscytu. W tej edycji konkursu obowiązywały cztery kategorie: gra roku (najbardziej prestiżowa), gra dla dzieci, gra dla początkujących i gra dla zaawansowanych. Oficjalne wręczenie nagród odbyło się na uroczystej gali podczas Międzynarodowego Festiwalu Gier (Festival International des Jeux), który odbywa się w Cannes – w tym roku w dniach od 24 do 26 lutego.

Oto zwycięskie gry w poszczególnych kategoriach:

As d’Or – Jeu de l’Année – planszowa gra roku 2023

Akropolis OKLADKAAkropolis

Jest to gra autorstwa Julesa Messauda dla 2 do 4 graczy. Wcielamy się w niej w architektów działających w starożytnej Grecji. Budujemy mieszkania, świątynie, rynki, ogrody i koszary, rozwijając swoje miasto. Staramy się, aby to właśnie nasze było tym najlepszym. Wszystko dzięki odpowiedniemu planowaniu, które musi być zgodne z określonymi zasadami. W 2023 roku ma ukazać się polska edycja Akropolis. Czyżby stało za tym wydawnictwo Lucky Duck Games? To właśnie Akropolis typuję na zwycięzcę w tej kategorii.

As d’Or – Jeu de l’Année Enfants – planszowa gra roku dla dzieci 2023

Flashback: Zombie Kidz OKLADKAFlashback: Zombie Kidz

Zbieżność tytułów jest tutaj nieprzypadkowa. Gra osadzona jest w uniwersum Zombie Kidz: Ewolucja, a więc planszówki, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Fox Games. Flashback to kooperacyjna pozycja przeznaczona dla 1 do 4 graczy. Będziemy tutaj prowadzić śledztwo, odkrywać rozmaite wskazówki i odpowiadać na zadawane w trakcie rozgrywki pytania. Wszystko po to, by udaremnić nikczemne plany zombiaków. Gra zawiera 3 różne scenariusze. Może to własnie ta gra zdobędzie uznanie jury wśród nominowanych gier dla dzieci?

As d’Or – Jeu de l’Année Initie – planszowa gra roku dla początkujących 2023

Challengers! OKLADKAChallengers!

W Polsce ta gra ukazała się nakładem wydawnictwa Rebel, z podtytułem: Drużyna marzeń. Jest to karcianka z mechaniką budowania talii, przeznaczona dla 1 do 8 graczy, w której toczymy turniejowe pojedynki w ramach jednej rozgrywki. W pudełku z grą otrzymujemy 4 wysokiej jakości maty i łącznie ponad 300 kart (z ponad 70 różnymi postaciami), co pozwala na stworzenie zróżnicowanych talii z rozmaitymi efektami. Challengers ma łatwe do wytłumaczenia zasady, opisane zaledwie na kilku stronach instrukcji. Doskonale nadaje się jako wprowadzenie do świata „gier bez prądu” z mechaniką deckbuildingu.

As d’Or – Jeu de l’Année Expert – planszowa gra roku dla zaawansowanych 2023

Ark Nova OKLADKAArk Nova

Jest to planszówka Mathiasa Wigge dla 1 do 4 graczy o planowaniu i budowaniu nowoczesnego ogrodu zoologicznego. Będziemy przy okazji wspierać projekty ochrony przyrody, by zapewnić przetrwanie zagrożonych gatunków. W momencie ogłoszenia nominacji Ark Nova zajmowała 4 miejsce w rankingu gier na portalu BoardGameGeek. Polska edycja, wydana przez Portal Games, cieszy się sporą popularnością. Ark Nova zdążyła już zdobyć uznanie wśród wielu recenzentów, a także wiele nominacji i nagród w rozmaitych plebiscytach planszówkowych na całym świecie. Czy teraz przyszedł czas na As d’Or?

O nagrodzie As d’Or – Jeu de l’Année

Planszowy „Złoty As” wręczany jest już od 1988 roku grom, które ukazały się na rynku francuskim w ciągu ostatnich 15 miesięcy. Jest to prestiżowa nagroda, która przyznawana jest obecnie przez jury składające się z pasjonatów, osób cenionych w świecie miłośników „gier bez prądu”. Kluczowymi elementami przy wyborze najlepszych planszówek jest przede wszystkim przyjemność z grania, regrywalność, oryginalność i jakość wykonania oraz klarowność zasad.

Udostępnij na:

Jeśli warcaby można uznać za pełnoprawną grę planszową, to właśnie one były pierwszą „grą bez prądu”, którą poznałem, polubiłem i do dziś nie odmówię partyjki. W dzieciństwie zagrywałem się także w planszówki i karcianki, które były dodawane do „Kaczora Donalda”. Do dziś mam klika w swojej kolekcji. Jako statystyczny polak uwielbiam rosół, schabowe i gry z mechaniką deckbuildingu. Zawodowo copyrighter, ale w zupełnie innej branży, a prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Bez końca mogę oglądać sport w TV, a szczególnie piłkę nożną, siatkówkę, MMA i snookera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.