Znamy laureatów MinD Spielepreis 2022

PRZECZYTASZ W 3 MIN

Niemiecki oddział Mensa ogłosił wyniki plebiscytu MinD Spielepreis 2022. Nagrody, podobnie jak w kilku ubiegłych latach, przyznano w trzech kategoriach. O wynikach decyduje jury, w skład którego wchodzą członkowie Mensy. Sprawdź, jakie gry zostały docenione w najnowszej edycji konkursu.

Kategoria „Kurze Spieldauer”, czyli gier o krótkim czasie rozgrywki

W tej kategorii plebiscytu MinD Spielepreis bezkonkurencyjny okazał się Project L (autorzy: Michal Mikeš, Jan Soukal, Adam Spanel). Tę grę logiczną przeznaczoną dla 1 do 4 osób wydał u nas Rebel.

Projekt L

Na drugim miejscu uplasowała się wyjątkowo wydana i pięknie zilustrowana gra Canvas (Jeff Chin, Andrew Nerger), której polska edycja ukazała się nakładem wydawnictwa Awaken Realms.

Ostatni stopień podium należał tym razem do gry Team 3 (Alex Cutler, Matt Fantastic) wydawnictwa Abacusspiele, która tak jak Project L bazuje na „tetrisopodobnych” elementach.

Kategoria „2 Personen-Spiele”, czyli gier 2-osobowych

Wśród nominowanych w 2022 roku gier dwuosobowych największe uznanie zdobyła gra Glasgow (Mandela Fernandez-Grandon) z ilustracjami Klemensa Franza, a wydana przez Lookout Games. Nie doczekaliśmy się jeszcze polskiego wydania tej planszówki.

Glasgow okładka

Drugie miejsce w tej kategorii należy do gry Paryż: Miasto Świateł, której polską wersję zawdzięczamy wydawnictwu Lacerta. Do tej planszówki ukazał się po polsku również dodatek Skarby Architektury.

Zaszczytne trzecie miejsce wśród gier dla 2 graczy zdobyła planszówka Foothills (Ben Bateson, Tony Boydell). Grę, podobnie jak Glasgow, zilustrował jedyny i niepowtarzalny Klemens Franz. Tej planszówki również nie ma wydanej w języku polskim. Oryginalnym wydawcą Foothills jest Lookout Games.

Kategoria „Komplexes Spiel”, czyli gier zaawansowanych

„Komplexes Spiel” to kategoria, która z pewnością interesuje tych bardziej zaawansowanych i doświadczonych planszówkowiczów. Zwycięską wśród gier zaawansowanych okazała się Ark Nova (Mathias Wigge), czyli planszówka o planowaniu i budowaniu nowoczesnego ogrodu zoologicznego. Polska edycja, wydana przez Portal Games, cieszy się sporą popularnością.

Ark Nova okładka

Na drugim miejscu znalazła się gra Kanban EV. Jest to nowa edycja Kanban: Driver’s Edition. Jej autorem jest Vital Lacerda, który wręcz słynie z projektowania zaawansowanych, rozbudowanych i wymagających planszówek. Na oficjalne wydanie polskiej instrukcji do tej gry zdecydowało się wydawnictwo Hobbity.

Trzecie miejsce wśród gier zaawansowanych w plebiscycie MinD Spielepreis 2022 zajęła gra Boonlake, za opracowaniem której stoi Alexander Pfister. Ilustratorem jest… Klemens Franz. W naszym kraju planszówka Pfistera ukazała się nakładem wydawnictwa Lacerta.

Więcej informacji, w tym listę laureatów MinD Spielepreis 2022, znajdziecie na stronie poświęconej plebiscytowi.

Krótko o MinD Spielepreis

Nagrody MinD Spielepreis przyznawane są od 2010 roku. Początkowo lauratów ogłaszano w dwóch kategoriach: MinD-Spielepreis i MinD-Spieletipp. Od 2015 roku obowiązują obecne kategorie, jednak nagroda dla planszówek 2-osobowych pojawiła się po raz pierwszy dopiero w 2019 roku. Jednym z wymagań, które kwalifikują gry planszowe lub karciane do plebiscytu jest to, że muszą one zostać wydane w Niemczech w określonym czasie, a jednocześnie wciąż znajdować się w planach wydawniczych. Zwycięzców wybiera jury złożone z członków stowarzyszenia Mensa.

Udostępnij na:

Jeśli warcaby można uznać za pełnoprawną grę planszową, to właśnie one były pierwszą „grą bez prądu”, którą poznałem, polubiłem i do dziś nie odmówię partyjki. W dzieciństwie zagrywałem się także w planszówki i karcianki, które były dodawane do „Kaczora Donalda”. Do dziś mam klika w swojej kolekcji. Jako statystyczny polak uwielbiam rosół, schabowe i gry z mechaniką deckbuildingu. Zawodowo copyrighter, ale w zupełnie innej branży, a prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Bez końca mogę oglądać sport w TV, a szczególnie piłkę nożną, siatkówkę, MMA i snookera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.