Poznaliśmy gry nominowane do Złotego Asa, czyli nagrody As d’Or – Jeu de l’Année 2023

PRZECZYTASZ W 7 MIN

Kapituła „Złotego Asa – Gry Roku 2023” ogłosiła 12 planszówek nominowanych w tym prestiżowym francuskim plebiscycie. W tej edycji konkursu obowiązują cztery kategorie: gra roku (najbardziej prestiżowa), gra dla dzieci, gra dla początkujących i gra dla zaawansowanych. Zwycięzców poznamy już 23 lutego 2023 roku, a nagrody zostaną oficjalnie wręczone podczas Międzynarodowego Festiwalu Gier (Festival International des Jeux), który odbywa się w Cannes – w tym roku w dniach od 24 do 26 lutego.

Oto gry nominowane w poszczególnych kategoriach:

As d’Or – Jeu de l’Année – planszowa gra roku 2023

W tej kategorii nominowane są gry przeznaczone dla szerokiego grona osób – zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci (od 8 lat). Jednocześnie planszówki te mają zasady, które można łatwo wytłumaczyć nowym graczom, a czas rozgrywki zwykle nie przekracza jednej godziny.

Akropolis

Jest to gra autorstwa Julesa Messauda dla 2 do 4 graczy. Wcielamy się w niej w architektów działających w starożytnej Grecji. Budujemy mieszkania, świątynie, rynki, ogrody i koszary, rozwijając swoje miasto. Staramy się, aby to właśnie nasze było tym najlepszym. Wszystko dzięki odpowiedniemu planowaniu, które musi być zgodne z określonymi zasadami. W 2023 roku ma ukazać się polska edycja Akropolis. Czyżby stało za tym wydawnictwo Lucky Duck Games? To właśnie Akropolis typuję na zwycięzcę w tej kategorii.

District Noir

Dwuosobowa planszówka z elementami blefu i zbieraniem setów, która zadebiutowała na świecie już w 2016 roku. Jej autorami są Nobutake Dogen i Nao Shimamura, a jednym z ilustratorów jest Polak – Przemysław Fornal. W Polsce gra ukazała się jako… Fabryka Czekolady, a jej wydawcą jest Nasza Księgarnia. W oryginalnej edycji gracze poszukują Świętego Graala, natomiast w wydaniu Naszej Księgarni rywalizacja toczy się w fabryce czekolady. Czas gry to zaledwie ok. 20 min!

That’s Not a Hat

Tę szybką karciankę dla 3 do 8 osób wydał Ravensburger, a jej autorem jest Kasper Lapp. Na portalu BoardGameGeek została ona zakwalifikowana jako gra imprezowa. Gracze dają sobie nawzajem prezenty, a jednocześnie starają się zapamiętać, kto co dał i jaki prezent ma przed sobą. Jeśli nie pamiętamy, musimy blefować, aby uniknąć punktów karnych. Liczy się więc umiejętność blefowania, ale też dobra pamięć.

As d’Or – Jeu de l’Année Enfants – planszowa gra roku dla dzieci 2023

Flashback: Zombie Kidz

Zbieżność tytułów jest tutaj nieprzypadkowa. Gra osadzona jest w uniwersum Zombie Kidz: Ewolucja, a więc planszówki, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Fox Games. Flashback to kooperacyjna pozycja przeznaczona dla 1 do 4 graczy. Będziemy tutaj prowadzić śledztwo, odkrywać rozmaite wskazówki i odpowiadać na zadawane w trakcie rozgrywki pytania. Wszystko po to, by udaremnić nikczemne plany zombiaków. Gra zawiera 3 różne scenariusze. Może to własnie ta gra zdobędzie uznanie jury wśród nominowanych gier dla dzieci?

La Colline aux Feux Follets

Jest to francuska edycja gry Magic Mountain Jensa-Petera Schliemanna i Bernharda Webera, która przeznaczona jest dla 1 do 6 osób (wg informacji pudełkowych – dla graczy od 5 do 9 lat). Rozgrywka trwa ok. 15 min. Gra była nominowana także do nagrody Spiel des Jahres w kategorii Kinderspiel des Jahres 2022 (niemiecka Gra Roku dla dzieci), w której zresztą zwyciężyła. Jaki jest tutaj temat przewodni? Złe czarownice postanowiły ukraść magiczny kryształ. Musimy je powstrzymać i dotrzeć do podnóży wzgórza przed nimi. Jeśli nam się to uda – wygrywamy!

La Planche des Pirates

Francuska wersja gry Stomp the Plank dla 2 do 4 graczy. Łatwe do wytłumaczenia zasady z elementami „push your luck” i szybka rozgrywka dla osób w wieku już od 5 lat to istotne zalety tej planszówki. Wcielamy się tu w rolę młodego, a przy tym złośliwego pirata, który próbuje ukraść skarby ze skrzyni kapitana, jednocześnie próbując wrobić w to innych i samemu uważać, by nie zostać przyłapanym. Dla dzieciaków to przede wszystkim nauka podejmowania ryzyka, a wszystko dzięki prostej mechanice.

As d’Or – Jeu de l’Année Initie – planszowa gra roku dla początkujących 2023

Alice is Missing

Jest to gra fabularna dla 3 do 5 graczy, którą po polsku wydało Alis Games. Opowiada ona o zniknięciu licealistki, niejakiej Alice Briarwood. Gra jest określana mianem „cichej”, ponieważ używamy w niej wyłącznie telefonów komórkowych, za pomocą których wysyłamy do współgraczy wiadomości tekstowe. Najpierw tworzymy postacie, a następnie staramy się odkryć los zaginionej Alice. W odróżnieniu od klasycznych RPG-ów nie ma tutaj typowego mistrza gry.

Challengers!

W Polsce ta gra ukazała się nakładem wydawnictwa Rebel, z podtytułem: Drużyna marzeń. Jest to karcianka z mechaniką budowania talii, przeznaczona dla 1 do 8 graczy, w której toczymy turniejowe pojedynki w ramach jednej rozgrywki. W pudełku z grą otrzymujemy 4 wysokiej jakości maty i łącznie ponad 300 kart (z ponad 70 różnymi postaciami), co pozwala na stworzenie zróżnicowanych talii z rozmaitymi efektami. Challengers ma łatwe do wytłumaczenia zasady, opisane zaledwie na kilku stronach instrukcji. Doskonale nadaje się jako wprowadzenie do świata „gier bez prądu” z mechaniką deckbuildingu.

Turing Machine

Maszyna Turinga to wysoko oceniana na BGG dedukcyjna planszówka przeznaczona dla 1 do 4 graczy, która doskonale sprawdza się nawet w pojedynkę. Dostępny jest tu także wariant kooperacyjny. Jednocześnie czas rozgrywki jest stosunkowo krótki. W Turing Machine mamy proto-komputer, który działa bez elektryczności czy jakiejkolwiek innej technologii. Naszym celem, w podstawowym wariancie, jest znalezienie tajnego kodu przed innymi graczami przez sprytne przepytywanie maszyny. W grze pojawiają się nietypowe rozwiązania, w tym unikalne komponenty, takie jak np. karty perforowane. To może być czarny koń tej kategorii konkursowej!

As d’Or – Jeu de l’Année Expert – planszowa gra roku dla zaawansowanych 2023

Ark Nova

Jest to planszówka Mathiasa Wigge dla 1 do 4 graczy o planowaniu i budowaniu nowoczesnego ogrodu zoologicznego. Będziemy przy okazji wspierać projekty ochrony przyrody, by zapewnić przetrwanie zagrożonych gatunków. W momencie ogłoszenia nominacji Ark Nova zajmowała 4 miejsce w rankingu gier na portalu BoardGameGeek. Polska edycja, wydana przez Portal Games, cieszy się sporą popularnością. Ark Nova zdążyła już zdobyć uznanie wśród wielu recenzentów, a także wiele nominacji i nagród w rozmaitych plebiscytach planszówkowych na całym świecie. Czy teraz przyszedł czas na As d’Or?

Carnegie

Zaawansowana gra planszowa autorstwa Xaviera Georgesa, dla powstania której inspiracją było życie niejakiego Andrew Carnegie. Przeznaczona jest dla 1 do 4 graczy. W trakcie rozgrywki będziemy rekrutować pracowników i zarządzać nimi, aby rozwijać swoją działalność, inwestować w nieruchomości, a także handlować wyprodukowanymi towarami i tworzyć łańcuchy transportowe. Ten gracz, który w trakcie 20 rund rozgrywki stworzy najbardziej prestiżowe przedsiębiorstwo, wygrywa. Polska wydanie (z polską instrukcją tłumaczoną prze Michała Szewczyka) ukazało się nakładem wydawnictwa Quined Games za pośrednictwem platformy Kickstarter.

Federation

Zaawansowana, interaktywna eurogra przeznaczona dla 2 do 4 graczy, w której wykorzystano innowacyjną mechanikę bazującą na zarządzaniu robotnikami (z ang. worker placement). Gracze mają własne planszetki z 5 akcjami federacji, z których mogą korzystać w trakcie gry. Każda rozgrywka w „Federacje” trwa 5 rund, a z kolei każda runda podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym etapie wysyłamy statek na specjalną misję, a następnie otrzymujemy dochody, finansujemy projekty i uchwalamy prawa. Gracz, który zdobędzie najwięcej punktów prestiżu na zakończenie, zostaje zwycięzcą.

O nagrodzie As d’Or – Jeu de l’Année

Planszowy „Złoty As” wręczany jest już od 1988 roku grom, które ukazały się na rynku francuskim w ciągu ostatnich 15 miesięcy. Jest to prestiżowa nagroda, która przyznawana jest obecnie przez jury składające się z pasjonatów, osób cenionych w świecie miłośników „gier bez prądu”. Kluczowymi elementami przy wyborze najlepszych planszówek jest przede wszystkim przyjemność z grania, regrywalność, oryginalność i jakość wykonania oraz klarowność zasad.

A jakie są Wasze typy na zwycięzców poszczególnych katergorii?

Udostępnij na:

Jeśli warcaby można uznać za pełnoprawną grę planszową, to właśnie one były pierwszą „grą bez prądu”, którą poznałem, polubiłem i do dziś nie odmówię partyjki. W dzieciństwie zagrywałem się także w planszówki i karcianki, które były dodawane do „Kaczora Donalda”. Do dziś mam klika w swojej kolekcji. Jako statystyczny polak uwielbiam rosół, schabowe i gry z mechaniką deckbuildingu. Zawodowo copyrighter, ale w zupełnie innej branży, a prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Bez końca mogę oglądać sport w TV, a szczególnie piłkę nożną, siatkówkę, MMA i snookera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.