Pegasus Spiele zaprasza ponownie do Istanbulu!

PRZECZYTASZ W 3 MIN

Podczas tegorocznych targów Spielwarenmesse w Norymberdze niemiecki Pegasus Spiele ogłosił wydanie nowej gry planszowej z wielokrotnie nagradzanej serii Istanbul. Mowa o planszówce Istanbul: Choose & Write, a jej autorem jest ponownie Rüdiger Dorn. Tym samym, po grze podstawowej Istanbul i dwóch rozszerzeniach (polskie tytuły: „Mokka i Bakszysz” oraz „Listy i pieczęcie”) i samodzielnej grze kościanej, gracze mogą ponownie odwiedzić bazar w Stambule w nowej grze familijnej, ale doświadczyć tego w zupełnie nowy sposób. Wszystko dzięki zastosowanej mechanice „choose & write”.

Już od 2014 roku planszowy Istanbul cieszy się uznaniem nie tylko graczy, ale również międzynarodowego jury. Gra Rüdigera Dorna otrzymała bowiem nagrodę Kennerspiel des Jahres 2014.

Trzy lata później ukazała się kościana familijna wersja klasycznej gry, która rok po premierze została nagrodzona w Austrii nagrodą Österreichischen Spielepreis, przyznawaną przez Wiener Spiele Akademie. W jubileuszowym dla Pegasus Spiele 2023 roku (wydawnictwo obchodzi w tym roku 30-lecie działalności – przyp. red.) premierę ma kolejna samodzielna gra planszowa z tej serii, czyli Istanbul: Choose & Write.

Po raz kolejny maksymalnie do 5 graczy w wieku od 8 lat może wcielić się w rolę kupców. Ich celem będzie ponownie zbieranie cennych rubinów. W każdej rundzie gracze wybierają kartę lokacji i mogą wykonać akcję odpowiadającą jej lub lokacji sąsiadującej z nią w pionie lub poziomie. Pozyskiwane towary i liry (obowiązująca waluta) gracze zaznaczają na własnym arkuszu bazaru, a później mogą je wymieniać na rubiny.

Po wyborze karty miejsca przez gracza wykonującego swoją turę, pozostali kupcy również mogą wykonać tę akcję. Muszą jednak wówczas wykreślić jedno z odpowiednich pól akcji na swoim arkuszu. Każda karta lokacji jest dostępna tylko dwukrotnie. Aby uniemożliwić innym graczom czerpanie korzyści podczas wykonywania własnej akcji, możemy jako alternatywę dla karty lokacji wybrać kartę gildii, ale będzie to kosztowało cenne liry (od 1 do nawet 10, zależnie od działania takiej karty).
Istanbul: Choose & Write wykorzystuje podstawowe założenia klasycznej gry planszowej, ale jednocześnie wprowadza nowe rozwiązania, aby zapewnić inne doświadczenia podczas rozgrywki, która dla fanów serii, a także fanów szybkich gier rodzinnych będzie równie ekscytująca.

W grze Istanbul: Choose & Write bazar w Stambule możemy odwiedzić także w pojedynkę i zmierzyć się łącznie z 14 wyzwaniami o zróżnicowanym stopniu trudności.

Arkusz gracza w Istanbul: Choose & Write (zdjęcie z anglojęzycznej wersji instrukcji, dostępnej do pobrania na stronie oryginalnego wydawcy).

Sugerowana cena detaliczna gry została ustalona przez niemieckiego wydawcę na 24,99 euro. Więcej informacji o Istanbul: Choose & Write znajdziesz na stronie internetowej Pegasus Spiele, a także na portalu BoardGameGeek.

Polskim wydawcą zarówno klasycznego, jak i kościanego Istanbulu jest Portal Games. Ciekawe czy to wydawnictwo zdecyduje się również na wydanie wersji „wykreślanej”?

źródło: Pegasus Spiele

Udostępnij na:

Jeśli warcaby można uznać za pełnoprawną grę planszową, to właśnie one były pierwszą „grą bez prądu”, którą poznałem, polubiłem i do dziś nie odmówię partyjki. W dzieciństwie zagrywałem się także w planszówki i karcianki, które były dodawane do „Kaczora Donalda”. Do dziś mam klika w swojej kolekcji. Jako statystyczny polak uwielbiam rosół, schabowe i gry z mechaniką deckbuildingu. Zawodowo copyrighter, ale w zupełnie innej branży, a prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Bez końca mogę oglądać sport w TV, a szczególnie piłkę nożną, siatkówkę, MMA i snookera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.