GRAsowaNIE typuje Planszowe Gram Prix 2023

PRZECZYTASZ W 10 MIN

Planszowe Gram Prix 2023Przy okazji Planszowego Gram Prix 2023, którego GRAsowaNIE ma zaszczyt być patronem medialnym, postanowiłem zabawić się w typowanie zwycięzców. W każdej z konkursowych kategorii wytypowałem dwóch laureatów do wygranej. Poniżej omawiam swoje typy w 10 kategoriach związanych stricte z grami planszowymi. Być może w gąszczu nominacji, jakie pojawiły się w wielu kategoriach plebiscytu, pomoże to Wam dokonać ostatecznego wyboru, a przy okazji poznacie nieco planszówkowe preferencje GRAsowaNIA. Pamiętajcie, że to tylko moje typy. Wyniki poznamy 15 marca 2023 roku.

Wciąż możecie głosować na stronie internetowej planszowegramprix.pl. Nie tylko zresztą na gry planszowe, ale także m.in. ulubione wydawnictwa czy media planszówkowe. Dla głosujących do wygrania są gry planszowe, które zostały ufundowane przez partnerów konkursu. A teraz przejdźmy już do omówienia typów w kategoriach dotyczących bezpośrednio planszówek i karcianek.

NAJLEPSZA GRA PLANSZOWA

Swoje typowania rozpoczynam od głównej kategorii konkursowej, czyli od typu na „Najlepszą grę planszową” wydaną w 2022 roku w Polsce. Faworytem wydaje się być tutaj niewątpliwie „Ark Nova” (autor: Mathias Wigge). Gra bywa nazywana przez wielu „Terraformacja Marsa killerem” i cieszy się dużą popularnością nie tylko w naszym kraju. Z tym „killerem” to bym nie przesadzał, a poza tym te gry nie są aż tak do siebie podobne. Nie mniej jednak taka łatka zdążyła już do „Ark Nova” przylgnąć. Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z bardzo dobrą grą, która obecnie znajduje się wysoko w rankingu portalu BoardGameGeek. Ostatnio to właśnie „Ark Nova” wygrała plebiscyt na Złotego Asa, czyli nagrody As d’Or – Jeu de l’Année 2023 w kategorii gier dla zaawansowanych.

Drugim moim typem jest „Dobry Rok” (autorka: Roberta Taylor). Jest to gra doskonale wydana, a jeśli macie wersję „deluxe” z drewnianymi znacznikami, to tym bardziej. Barwna oprawa graficzna i przystępne zasady, a do tego dobry tryb solo to cechy, za które „Dobry Rok” szczególnie cenię. Jedynie wydłużający się znacznie czas rozgrywki wraz z większą liczbą graczy może być trochę mankamentem. Zwłaszcza jeśli w „Dobry Rok” chcielibyście zagrać właśnie w większym składzie.

Na GRAsowaNIU znajdziecie recenzję „Dobrego Roku”.

Najlepsza Gra Planszowa Gram Prix 2023

NAJLEPSZE ROZSZERZENIE

Jeśli jakaś gra przypadnie mi do gustu, wtedy dokupuję do niej również dodatki. Dość powiedzieć, że do „Osadników: Narodziny Imperium” czy „Robinsona Crusoe” mam chyba wszystkie, jakie zostały wydane. Na blogu jednak nie ma zbyt wiele recenzji dodatków, ale zdarza się, że wspominam o dodatkach przy okazji omawiania podstawowych wersji testowanych planszówek. Przejdźmy jednak do konkretów…

Przy typowaniu w tej kategorii brałem pod uwagę m.in. to, jak bardzo dodatki wpływają na samą grę podstawową i jak wiele jej dają. Tu dla nas najlepsze okazały się „Niedokończone sprawy” (autorzy: T. Fanchi, C. Konieczka), czyli rozszerzenie do gry „Star Wars: Zewnętrzne Rubieże”. Wprowadza on wiele nowych elementów do „Rubieży”, zwiększając regrywalność planszówki. Są to m.in. nowe miejsca na planszy, dodatkowe warianty rozgrywki, a także nowe postaci, sprzęty, statki, misje oraz nowych członków załogi i ładunki. Dzięki dodatkowi większa różnorodność jest także w trybie solo.

Nie mniejszym wzbogaceniem dla gry podstawowej „Draftozaur” (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Rivière) są „Pterodaktyle” i „Plezjozaury”. Dlaczego dwa dodatki do jednej gry? Tylko dlatego, że oficjalnie są one sprzedawane wyłącznie razem. Nie trzeba ich jednak podczas rozgrywki wykorzystywać jednocześnie. Dzięki „Pterodaktylom” i „Plezjozaurom” w „Draftozaurze” pojawiają się te dwa tytułowe gatunki prehistorycznych zwierząt (reprezentowane przez meeple). Mamy też nowe planszetki dla graczy, a każda z nich jest dwustronna (po jednej stronie jest opcja łatwiejsza, a po drugiej trudniejsza). Plansze z dodatków dokładane są do tej z gry podstawowej, co w ten sposób zwiększa możliwości związane z rozmieszczeniem dinozaurów na poszczególnych polach i daje jeszcze większe pole do manewru.

Najlepsze Rozszerzenie Gram Prix 2023

NAJLEPSZA GRA DWUOSOBOWA

Bardzo często gram właśnie w dwie osoby, więc ta kategoria konkursowa jest jedną z najbliższych mojemu planszówkowemu sercu. Ostatecznie przy wyborze skupiłem się na grach typowo 2-osobowych. Spośród nominowanych w tej kategorii do zwycięstwa typuję „Splendor: Pojedynek” (M. André, B. Cathala). Już klasyczny „Splendor” całkiem dobrze działa na dwie osoby, a nowa wersja tej niezwykle popularnej planszówki robi to jeszcze lepiej. I choć nieco inaczej, to jednak charakter pierwowzoru jest zachowany.

Drugim moim typem jest „Epic: Pojedynek” (R. Dougherty, D. Kastle). Jednym z autorów gry jest Robert Dougherty, który stoi za stworzeniem również takich karcianek jak „Star Realms” czy „Hero Realms”. Zresztą oprawa graficzna gry „Epic: Pojedynek” mocno przypomina  tę, która pojawia się w „Hero Realmsach”. Zasady są jednak diametralnie inne, ale sama rozgrywka jest równie angażująca, a do osiągnięcia lepszych rezultatów przydatna jest znajomość tego, co ma się w talii. Nie brakuje tu też podobieństw do kolekcjonerskiej karcianki „Magic: The Gathering”. „Epica” możecie wypróbować nie tylko „analogowo”, ale także w aplikacji mobilnej (w angielskiej wersji językowej).

Najlepsza Gra Dwuosobowa Gram Prix 2023

NAJLEPSZA GRA Z KLIMATEM

W tej kategorii tym razem postawiłem na duże gry. Są to „Machina Arcana” (J. Bilich) oraz „Massive Darkness 2: Hellscape” (A. Olteanu, M. Portugal). Obie to planszówki kooperacyjne. Pierwsza jest bardziej skomplikowana pod względem zasad i raczej nie polecamy jej początkującym graczom. W „Machinie” nie ma też plastikowych figurek, a kartonowe, ale co kto lubi.

Odwrotna sytuacja jest w wypadku „Massive Darkness 2: Hellscape”, gdzie mamy blisko 70 figurek, ale zasady są łatwiejsze do opanowania, mimo mocno rozbudowanej, wielostronicowej instrukcji. W „Massive Darkness” krótszy jest też czas rozgrywki, co nie jest bez znaczenia. Nie mniej jednak, obie gry są w stanie zapewnić mnóstwo dobrej, pełnej klimatu zabawy, nie tylko w trybie wieloosobowym, ale również solo.

Najlepsza Gra z klimatem Gram Prix 2023

NAJLEPSZA GRA DLA DZIECI

Tak się złożyło, że w 2022 roku dość dużo grałem w planszówki, które sprawdziły się doskonale wśród młodszych planszówkowiczów. To przede wszystkim zasługa wydawnictwa Trefl, dzięki któremu mogłem przetestować wiele tego typu planszówek. Dlatego też wśród typów w tej kategorii znalazły się właśnie gry od wydawcy z Trójmiasta. Są to „Dinogang” (A. Strzelecki) i „Spy Guy” (M. Majchrowski). 

W „Dinogangu” mamy zgrabne połączenie mechaniki draftu kart i domina. Z kolei „Spy Guy” to gra kooperacyjna, osadzona w świecie bajkowej „Rodziny Treflików”. Tu liczą się przede wszystkim szybkość i spostrzegawczość. Obie gry sprawdziły się doskonale nie tylko w rodzinnym gronie, ale także wśród uczniów jednej z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych.

Zapraszamy przy okazji do lektury recenzji Dinogangu i Spy Guy’a.

Najlepsza Gra dla dzieci Gram Prix 2023

NAJLEPSZA GRA POLSKIEGO AUTORA

Tu nie było zbyt dużych wątpliwości, co do wytypowania najlepszej gry polskiego autora. Moim zdaniem, tym razem nagroda trafi do Adama Kwapińskiego. Pytanie tylko, czy otrzyma on ją samodzielnie, czyli za semikooperacyjny „Nemesis: Lockdown”, czy też może w duecie z Przemysławem Fornalem, z którym zaprojektował „Terakotową Armię”. Zdecydowanie bardziej popularny, mimo swojej sporej ceny, wydaje mi się „Lockdown”, co jest również zasługą udanego i cenionego wśród graczy pierwowzoru, czyli klasycznego „Nemesisa”. 

Z kolei „Terakotowa Armia” to niemal całkowite przeciwieństwo wspomnianego przed chwilą planszowego „survival horroru”. Ten „euras” jest niemal pozbawiony elementów losowych, wymaga planowania i przewidywania ruchów pozostałych uczestników rozgrywki. Zdecydowanie mniej tu klimatu, a więcej rozmaitych zależności mechanicznych, zmuszających graczy do myślenia. To też pokazuje, że Adam potrafi tworzyć różnego typu gry, co tylko potwierdza jego umiejętności jako boardgame designera.

Najlepsza Gra polskiego autora Gram Prix 2023

NAJLEPSZA GRA IMPREZOWA

Wśród gier imprezowych do wygranej typujemy „Dyskografię” (R. Fraga, J. M. Rivero) od Lucky Duck Games, która pod pewnymi względami jest podobna do „Dixita”. W tej grze na skojarzenia, oprócz oryginalnie zilustrowanych kart, wykorzystujemy także utwory muzyczne, a wręcz całe playlisty. Możemy użyć gotowych list odtwarzania, ale także stworzyć własne, samemu zwiększając w ten sposób regrywalność „Dyskografii”. Dostępne są tutaj dwa tryby: rywalizacyjny i kooperacyjny. Połączenie gry planszowej i dobrej muzyki, to brzmi jak idealna pozycja na imprezę, ale nie tylko!

Drugim naszym typem w tej kategorii jest „Ostatnia Wiadomość” (L. Ju-Hwa, G. Kim), którą po polsku wydał Portal Games. W tej grze dla odmiany będziemy rysować i zgadywać, która z postaci znajdujących się na kolorowych obrazkach jest przestępcą. Typujemy go na podstawie tego, co naszkicuje nam gracz-świadek w ciągu 30 sekund. Żeby jednak nie było zbyt łatwo, jeden z graczy wciela się w rolę owego przestępcy i wymazuje część rysunku, aby utrudnić zadanie osobom zgadującym, czyli detektywom. Lubicie gry z rysowaniem, ale klasyczne kalambury to dla Was zdecydowanie za mało? „Ostatnia Wiadomość” zapewni Wam wiele godzin dobrej zabawy.

Najlepsza Gra imprezowa Gram Prix 2023

NAJLEPSZA GRA SOLO

Wśród gier planszowych mamy takie, które stworzone są przede wszystkim do rozgrywki solo, a także takie, w których rozgrywka jednoosobowa jest jedynie wariantem dodatkowym, gdzie zasady są często modyfikowane tylko po to, by dało się grać w pojedynkę. Tym razem w plebiscycie nie ma planszówek typowo jednoosobowych pokroju gry „Pod wrogim niebem”.

Dobrym wariantem jednoosobowym może pochwalić się za to „Ark Nova”, o której już była mowa przy okazji głównej nagrody tegorocznego Planszowego Gram Prix. Kto wie, być może typujący pójdą za ciosem i to właśnie tę planszówkę wytypują również na najlepszą grę solo. W końcu budowanie nowoczesnego, naukowo zarządzanego zoo w pojedynkę też może być ciekawe.

Opcję rozgrywki solo oferują często także gry typu roll & write. Gdyby w tej kategorii znalazły się „Papierowe Podziemia”, to z automatu właśnie one byłyby dla mnie jednym z typów do wygranej. Niestety tutaj ich zabrakło. Typuję zatem „Wyspy Tukana” (autorzy: E. Svensson, K. A. Østby), która przypomina mi nieco „Winnicę”, tych samych autorów, wydaną po polsku przez Grannę. Tym razem jednak będziemy wytyczać szlaki na tropikalnych wyspach, planując je tak, aby przyniosły nam jak najwięcej punktów. Tyle że w rozgrywce solo wyniki porównujemy z tabelą punktacji i gramy z wykorzystaniem wybranych podstawowych, niebieskich kart premii. Swoją drogą osiągnięcia zdefiniowane we wspomnianej tabeli punktacji są naprawdę jedyne w swoim rodzaju.

Najlepsza Gra solo Gram Prix 2023

NAJLEPSZA GRA RODZINNA

Moim zdaniem w tej kategorii powinna zwyciężyć taka planszówka, która ma stosunkowo łatwe do wytłumaczenia zasady, a jednocześnie taka, przy której będą doskonale bawić się zarówno młodsi i mniej doświadczeni planszówkowicze, jak i ci, którzy na niejednej planszówce zjedli zęby lub coś tam innego. Do tego czas rozgrywki nie powinien być zbyt długi, aby nie zniechęcić zwłaszcza młodszych graczy.

Grą doskonale wpisującą się w te założenia jest „Ekosystem” (autor: M. Simpson) wydany po polsku przez Naszą Księgarnię. Karcianka ta oparta jest na mechanice draftu. W trakcie rozgrywki będziemy tworzyć układy kart (tytułowe ekosystemy), gdzie wśród łąk i potoków będą funkcjonować różne gatunki zwierząt. Każde zwierzę ma swoje „preferencje”, co do lokalizacji w ekosystemie względem pozostałych jego elementów. Im lepiej spełnimy te „wymagania”, tym więcej punktów zdobędziemy.

Drugim typem w tej kategorii Planszowego Gram Prix 2023 jest opisywany już wcześniej „Spy Guy”, czyli kooperacja graczy w wyszukiwaniu dowodów przestępstwa na dużej i kolorowej planszy, a wszystko to na czas (odmierzany przez klepsydrę). W ten sposób staramy się dopaść Doktora Moritza – groźnego złodzieja grasującego w Treflikowie, nie pozwalając mu uciec z miasta. Przy okazji mamy niezły trening spostrzegawczości.

Zobacz też recenzje gier:
Ekosystem – układanie kart zgodnie z prawami natury (recenzja)
Spy Guy na tropie złodzieja, czyli Trefliki w akcji

Najlepsza Gra rodzinna Gram Prix 2023

NAJLEPIEJ ZILUSTROWANA GRA PLANSZOWA

Tę kategorię zdominowała według mnie Nasza Księgarnia. Wydawnictwo to nie od dziś znane jest z tego, że wydając gry planszowe czy karciane, nadaje im przy okazji zupełnie nowego wyglądu, a czasem zdarza się też, że zupełnie nowej tematyki.

Tu po raz kolejny w typowaniu pojawia się „Ekosystem”, którego polską edycję „narysowała” właściwie od nowa Martyna Szpil. Karty zwierząt w edycji Naszej Księgarni, oprócz barwniejszej oprawy graficznej, mają dodatkowo symbole powiązane z zasadą punktowania. Dzięki temu nie trzeba zapamiętywać, za co dadzą nam punkty poszczególne zwierzaki, a trochę ich w tym „Ekosystemie” jest. Nawet notes punktacji w polskim wydaniu znacznie lepiej przedstawia punktowanie za poszczególne elementy.

Jeszcze lepiej wygląda polskie wydanie „Kotów” Naszej Księgarni. Mówiąc lepiej, mam na myśli porównanie z pierwowzorem. W tym wypadku jest to mocne „odświeżenie” karcianki „Mauwi” (autor Vincet Joassin). Ilustracje Marcina Minora są rewelacyjne, a do tego wszystkiego doskonale wpasowują się graficznie w linię kompaktowych karcianek Naszej Księgarni, do której należą Kruki, Sen czy Smoki.

Najlepsza oprawa graficzna Gram Prix 2023

POZOSTAŁE KATEGORIE

Oprócz powyższych kategorii w plebiscycie Planszowe Gram Prix 2023 jest jeszcze sporo innych, niezwiązanych wprost z konkretnymi grami planszowymi. Nie podajemy jednak do nich naszych oficjalnych typów. Nie chcemy w ten sposób wyróżniać oficjalnie jakiejś inicjatywy planszówkowej, a także dwóch czy trzech wydawnictw, sklepów lub mediów traktujących o planszówkach.
Oczywiście mamy swoich faworytów, ale tak na prawdę zarówno wszyscy polscy wydawcy, jak i każde miejsce, gdzie możecie zagrać w planszówki lub je kupić, a także rozmaite vlogi czy blogi, gdzie na co dzień dowiadujecie się wielu ciekawych rzeczy na temat naszego hobby, zasługują na wyróżnienie i docenienie. Popularyzują w różny sposób nasze hobby i sprawiają, że dostęp do nowoczesnych gier planszowych i karcianych z całego świata oraz informacji o nich jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.
Na koniec pozostaje mi jeszcze raz zachęcić Was do wzięcia udziału w głosowaniu w ramach Planszowego Gram Prix 2023. W ten sposób również pomagacie w popularyzacji planszówkowego hobby, wskazujecie nowym graczom, jakie gry planszowe i karciane są warte uwagi, a do tego wszystkiego możecie zrobić też coś dla siebie – dać sobie szansę na wygranie jednej z wielu planszówek ufundowanych przez wydawnictwa partnerujące tej edycji plebiscytu organizowanego niezmiennie przez serwis internetowy Board Times.

 

 

Udostępnij na:

Jeśli warcaby można uznać za pełnoprawną grę planszową, to właśnie one były pierwszą „grą bez prądu”, którą poznałem, polubiłem i do dziś nie odmówię partyjki. W dzieciństwie zagrywałem się także w planszówki i karcianki, które były dodawane do „Kaczora Donalda”. Do dziś mam klika w swojej kolekcji. Jako statystyczny polak uwielbiam rosół, schabowe i gry z mechaniką deckbuildingu. Zawodowo copyrighter, ale w zupełnie innej branży, a prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Bez końca mogę oglądać sport w TV, a szczególnie piłkę nożną, siatkówkę, MMA i snookera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.