Prawdopodobnie najstarsza gra planszowa

PRZECZYTASZ W < 1 MIN

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW Muzeum Archeologicznym w greckim Heraklionie można natknąć się na wyjątkowy eksponat – grę planszową „Draughtboard”, która pochodzi sprzed tysięcy lat przed naszą erą.

Prehistoryczna gra planszowa zdobiona jest kością słoniową, niebieską pastą szklaną, kryształami górskimi i pokryta złotem oraz srebrem. Wykorzystywała cztery duże piony wykonane z kości słoniowej. Eksponat ten świadczy o wysokim standardzie życia w greckim pałacu Knossos na Krecie i wyjątkowym warsztacie artystycznym mieszkańców tej greckiej wyspy. Podobne eksponaty znaleziono również w Egipcie i na Wschodzie. Gra pochodzi prawdopodobnie z lat 1700 – 1450 p.n.e. Jeśli odwiedzicie kiedyś Heraklion, koniecznie zajrzyjcie do tamtejszego Muzeum Archeologicznego. Warto! I to nie tylko dla tej wyjątkowej planszówki. A może ktoś z Was też już miał okazję podziwiać ten wyjątkowy eksponat?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Udostępnij na:

Jeśli warcaby można uznać za pełnoprawną grę planszową, to właśnie one były pierwszą „grą bez prądu”, którą poznałem, polubiłem i do dziś nie odmówię partyjki. W dzieciństwie zagrywałem się także w planszówki i karcianki, które były dodawane do „Kaczora Donalda”. Do dziś mam klika w swojej kolekcji. Jako statystyczny polak uwielbiam rosół, schabowe i gry z mechaniką deckbuildingu. Zawodowo copyrighter, ale w zupełnie innej branży, a prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Bez końca mogę oglądać sport w TV, a szczególnie piłkę nożną, siatkówkę, MMA i snookera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.